ÖĞRETİM ELEMANI NEDİR? NE DEĞİLDİR?

ÖĞRETİM ELEMANI SINIFLANDIRMASINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERE GÖRE SON DURUM NEDİR?

Yükseköğretim alanında son aylarda yapılan kanun değişiklikleri öğretim elemanı sınıfları ve tanımları hakkında kafa karışıklığıan neden olmuştur.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar vardır; Akademik kadro olarak nitelendirilen kadroların tamamına verilen ad “ÖĞRETİM ELEMANI” dır.

Birçok internet sitesinde “Öğretim Elemanı İlanı” Yazdığında Araştırma ve Öğretim Görevlisi İlanları Kast Edilmektedir. Ancak Bu Yanlış Bir Uygulamadır.

ÖĞRETİM ELEMANLARI Tabiri Tüm Akademik Kadrolar İçin Kullanılması Gereken Bir Tabirdir.

Ayrıca TV Kanallarına Çıkan Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi Olan Hocalar İçin “ÖĞRETİM GÖREVLİSİ”  Tanımlaması kullanılmaktadır. Bu ifade de yanlıştır.

Bu Yanlış Uygulamaları Ortadan Kaldırcak Şeklimiz Aşağıdadır;

Profesör, Doçent, Doktor Öğretim Üyesi, Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi kadrolarının tamamı “ÖĞRETİM ELEMANI” Sınıflandırması Altında Yer Almaktadır.

Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi Kadroları “ÖĞRETİM ÜYESİ” Başlığı Altında

Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi Kadrolarına “ÖĞRETİM ÜYESİ DIŞINDAKİ ÖĞRETİM ELEMANLARI” Başlığı Altında Değerlendirilmektedir.

Konu İle İlgili Resmi Gazetede Yayımlanan Yazı İçin TIKLAYINIZ

 

UZMAN, OKUTMAN KADROLARINA NE OLDU?

Örneğin daha önce Uzman, Okutman ve Eğitim Öğretim Planlamacısı olarak bilinen kadrolar tamamen kaldırılarak bu kadroda bulunanlar öğretim görevlisi kadrolarına aktarılmıştır.

Daha önce Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi, Uzman, Okutman ve Eğitim Öğretim Planlamacısı kadroları “ÖĞRETİM YARDIMCILARI” sınıfı olarak tanımlanmaktaydı.

 

YARDIMCI DOÇENT KADROLARINA NE OLDU?

Öğretim Üyesi Sınıflandırması İçerisinde Yer Alan “YARDIMCI DOÇENT” Kadrosu da “DOKTOR ÖĞRETİM ÜYESİ” olarak değiştirilmiştir.

 

Bu yazının tüm hakları ogretimelemanlari.com‘a aittir. Yazının herhangi bir platformda paylaşılması halinde referans gösterilmesi zorunludur. Referans gösterilmeden paylaşılan yazılar hakkında yasal takip başlatılır ©

1 thought on “ÖĞRETİM ELEMANI NEDİR? NE DEĞİLDİR?

  1. Oh nihayet! Ellerinize sağlık. Şema ve açıklamalar çok anlaşılır olmuş. Sonunda net bir anlatımla kadrolardaki karmaşayı anlamamı sağladınız. Çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.